Migrasyon Kartı

Rusya Federasyonu’na girişlerde yabancılara migrasyon kartları  verilmektedir, bu migrasyon kartları , hava ulaşımı, deniz ulaşımı , demiryolları ulaşımı ve kara ulaşımı ile gelenlere Rusya’ya girdikleri noktalarda verilir.
Rusya Federasyonu’na giriş yapan yabancılar migrasyon kartlarını pasaport kontrolunden önce doldururlar ya da pasaport kontrollerinde görevli memur migrasyon kartını doldurur.
Rusya Federasyonu’na gelen yabancı,  bizzat,  A ve B şeklinde , giriş ve çıkış olarak iki  kısımdan oluşan migrasyon kartını düzeltme yapmadan, çizmeden,okunaklı bir şekilde tükenmez kalem ile doldurmalıdır. Son zamanlarda havaalanlarında pasaport kontrollerinde görevli memur tarafından doldurulup yabancılara migrasyon kartı verilmektedir.
Rusya’ya giriş yapan yabancı Rusça bilmiyorsa, latince alfabe ile migrasyon kartını doldurabilir.
Yaşı ne olursa olsun her yabancı için  migrasyon kartı doldurulmalıdır.
Migrasyon kartının üzerine  Rusya Federasyonu’na giriş tarihi mutlaka pasaport konrtolünde vurulmalıdır.
İki kısımdan oluşan migrasyon kartının Rusya Federasyonu’na  giriş kısmı (A kuponu ) pasaport kontrolünde kalır, Rusya Federasyonu’ndan çıkış kısmı (B talonu ) yabancıya verilir.
Rusya Federayonu’ndan çıkış kısmı (B talonu ) yabancının Rusya’da bulunduğu süre boyunca saklanmalı ve yabancı Rusya’dan çıkarken pasaport kontrolünde bu talonu iade etmelidir.
Yabancı migrasyon kartını kaybederse  3  gün içerisinde UFMS’e müracaat edip, dublikat migrasyon kartını almalıdır.

Migrasyon Kartı Nasıl Doldurulur?

Rusya’ya girişinizde, Migrasyon Kartı olarak adlandırılan aşagıda da örneğini göreceğiniz formun doğru doldurulması çok önemlidir. Rusya vizesine sahip olmanız Rusya’ya kesin giriş yapabiceğiniz anlamına gelmez, aldığınız Rusya Vizesi ne amaçla verildi ise o amaçla geldiğinizi formda ya da sorulduğunda doğru olarak belirtmelisiniz.

Rusya’ya girişinizde doldurmak zorunda olduğunuz Migrasyon Kart’ı genelde Rusça olarak basılmakta ancak son günlerde Rusça-İngilizce’lerine de rastlanmaktadır. Rusya Migrasyon Kart’larını uçakta hosteslerden ya da  pasaport kontrolunden önceki  salonda bulunan masalarda temin edebilir ve bulabilirsiniz. Hosteste  ya da salonda yok ise pasaport kontrolündeki görevli doldurulmuş olarak size verecektir demekki.

Pasaport kontrolünde Migrasyon Kart’ınızın üzerine giriş tarihinizi ve girdiğiniz havaalanının adını yazan mühür vurulur, çok çok nadir de olsa mühür vurmayı unutabilirler, pasaport kontrolünden pasaportunuzu alır almaz bunu kontrol ediniz.

Migrasyon Kartı

 1. Soyadınız
 2. Adınız
 3. Birşey yazılmayacak
 4. Doğum tarihi   gün , ay, yıl olarak
 5. Erkekler Муж, bayanlar Жeн seçeneğini işaretleyecekler.
 6. Pasaport Seri numaranız. Örnekde görüldüğü gibi
 7. Uyruğunuz. TÜRK ya da TURKISH .
 8. Ziyaret sebebiniz. Hangisi ise onu belirtiniz.. Sebeplerden hangisini seçeceksiniz ;
 9. Görevli geldiyseniz. Genelde gri pasaport ile gelenler Yani vizelerinde “Служебный визит” yazanlar işaretleyecekler.
 10. Ticari vize. Fuarlara veya ticari görüşmelere geliyorsanız.. Yani vizelerinde “Коммерческий визит” ya da ” Деловая” yazanlar işaretleyecekler.
 11. Okumak için geliyorsanız… Yani vizelerinde “Учеба” yazanlar işaretleyecekler.
 12. Özel vize. Bir şahıs sizi davet etti ise  burayı işaretleyebilirsiniz Yani vizelerinde “Частный визит” yazanlar işaretleyecekler.
 13. Turistik amaçla geliyorsanız… Yani vizelerinde ” Туризм” yazanlar işaretleyecekler.
 14. Çalışmak için gelenler. Çalışmak için geldiyseniz ama firmanız ticari vize ile getirdiyse MUTLAKA ticari vizeyi işaretleyiniz… Teknik yazılı ise vizenizde burayı işaretleyebilirsiniz  Yani vizelerinde ” Работа” , ” Работа по найму ” ya da “Техобслуживания” yazanlar işaretleyecekler.
 15. Transit… Başka yere gitmek için Moskova’da kısa süreli kalmak zorunda kalanlar içindir.
 16. Sizi davet eden firma, şahıs ya da kuruluşun adı. Örneğin   OOO “ATTIDA”.
 17. Kalma süreniz.
 18. Giriş yaptığınız tarih.
 19. Vizenizin bitiş tarihi.
 20. İmzanız.
 21. Resmi makam dolduracak boş bırakınız.